Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Zaciągasz kredyt hipoteczny na parędziesiąt lat i nie liczysz na to, że będziesz miał tyle gotówki aby spłacić go wcześniej niż wymaga tego umowa. Mimo wszystko powinieneś zadbać o takie warunki kredytu, które umożliwią Ci wcześniejszą jego spłatę. Dlaczego?

Banki bronią się przed wcześniejszą spłatą kredytu

Bank udziela nam kredytu licząc na zarobki z odsetek. Jeżeli kredyt hipoteczny spłacimy wcześniej, bank mniej zarobi. Wiele z nich próbuje się zabezpieczyć na różne sposoby przed taką ewentualnością. Niektóre wprost zabraniają wcześniejszej spłaty. Inne pobierają dodatkowe prowizje od nadplanowo spłacanej kwoty. Jeszcze inne pozwalają na spłacenie dodatkowo jedynie jakiejś sumy co roku bez pobierania opłat. Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie jest kredyt hipoteczny, który możesz spłacić w całości w każdej chwili bez żadnych prowizji.

Kiedy nie warto szybciej spłacać kredytu

Szybkie spłacanie kredytu nie zawsze ma sens. Jeżeli na inwestowaniu możemy dobrze zarobić, warto właśnie to zrobić z wolnymi środkami. Zwrot z tych inwestycji będzie większy niż odsetki, które zaoszczędzimy wcześniej spłacając kredyt. Są sytuacje, kiedy warto jednak oddać więcej niż wymaga bank.

Kiedy warto szybko spłacić kredyt

Może się zdarzyć, że masz możliwość uzyskania większych pieniędzy, np. przez sprzedaż innej nieruchomości, którą posiadasz. Załóżmy, że sytuacja gospodarcza w kraju nagle się pogarsza. Ceny akcji na giełdzie jak i mieszkań i domów zaczynają spadać. Zastanów się wtedy nad sprzedażą swej nieruchomości i spłaceniem uzyskanymi pieniędzmi kredytu. Na niektórych instrumentach finansowych zarobić można także licząc na spadki indeksów giełdowych, lecz jest dość ryzykowne. Porozmawiaj z doradcą, by wybrać dobry moment spłaty reszty zadłużenia.

Refinansowanie kredytu - zmienić kredyt na tańszy

Głównym powodem zabiegania o możliwość wcześniejszej spłaty kredytu jest opcja refinansowania go. Kredyty dostępne obecnie na rynku są oferowane na wiele bardziej korzystnych warunkach niż te sprzed kilku lat. Jeżeli bank pozwala Ci spłacić kredyt w całości na raz, możesz refinansować swój kredyt hipoteczny. Oznacza to, że zaciągasz nowy kredyt w innym banku i spłacasz nim stary kredyt. Twoje raty mogą się zmniejszyć nawet o 30%.


Komentarze do artykułu

jacek1988 - 2011-11-11
wzielismy z zona kredyt pod hipoteke a mamy mozliwosc splacenia go wczesniej lecz bank sie broni ze dopiero po 3 latach mozemy go splacic. CO mozemy w iakim wypadku zrobic ?

magda - 2011-04-22
a z czyjej winy ? trzeba czytać to co się podpisuje

JULITA - 2011-02-16
WZIĘŁAM W BANKU KREDYT ŻEBY UREGULOWAC POZOSTAŁE OKAZAŁO SIĘ ŻE PANI W BANKU ZAJMUJĄCA SIĘ TYM ŻLE WYLICZYŁA SPŁATĘ I MAM PŁACIĆ RESZTĘ.CO MAM TERAZ ZROBIC JAK TO NIE JEST Z MOJEJ WINY???

REGULAMIN 1. Podając w tym formularzu adres email i wysyłając formularz zgadzasz się na przetwarzanie go zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. Dz.U.z 2002 roku, Nr 101, poz. 926 ze zm.). Zgadzasz się także, zgodnie z ustawą z dnia 26.08.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną obowiązującą od 10 marca 2003 roku, na otrzymywanie informacji handlowej drogą elektroniczną. 2. Zgoda Użytkownika na przetwarzanie danych osobowych i wykorzystywanie udzielana jest dla celów statystycznych i marketingowych na rzecz Michała Goc, ul. Andersonów 3, 62-040 Puszczykowo oraz w celach marketingowych podmiotów z współpracujących. Administratorem danych osobowych Użytkownika jest Michał Goc, ul. Andersonów 3, 62-040 Puszczykowo, NIP:7792122069, numer wpisu do ewidencji działalności gospodarczej: 33076/2002/S. Baza zgłoszona jest do GIODO pod nr 001849/2010. 3. Każdy Użytkownik, którego email jest przetwarzany ma prawo wglądu do swoich danych, ich uaktualnienia, lub ich usunięcia. Skorzystanie z prawa uaktualnienia lub usunięcia danych z systemu serwisu jest realizowane poprzez wysłanie do administratora danych (kontakt@finansegoc.pl) pocztą elektroniczną stosownego żądania wraz z podaniem adresu email Użytkownika lub poprzez skorzystanie z linka "Rezygnacja" lub "Uaktualnienie" na dole każdej wysyłanej przez FinanseGoc.pl wiadomości email. Skorzystanie z prawa domagania się usunięcia danych z systemu serwisu jest równoznaczne z wyrejestrowaniem się Użytkownika z systemu serwisu.

Znajdź pożyczkę

Podaj email, wyślemy informacje o pożyczkach, kredytach i innych możliwościach zdobycia gotówki.

Twój adres email:
Akceptuję regulamin i politykę prywatności i proszę o przesyłanie bezpłatnych i niezobowiązujących emaili (newslettera) o produktach finansowych