Znajdź pożyczkę - kliknij tu.

Kredyt hipoteczny na zakup domu lub mieszkania

Kredyt hipoteczny to kredyt długoterminowy, który zabezpieczony jest hipoteką. W największym uproszczeniu oznacza to, że udzielający kredytu zabezpiecza się dokonując wpisu w księdze wieczystej nieruchomości lub np. spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Jeżeli kredyt nie będzie spłacany, to udzielający go (np. bank) może dochodzić swoich pieniędzy z nieruchomości.

Co kredyt hipoteczny ma lepszego od kredytu bez zabezpieczenia?

Kredyt hipoteczny jest z reguły niżej oprocentowany niż kredyt bez zabezpieczenia na tą samą kwotę. Dzieję się tak dlatego, że w przypadku hipoteki bank czuje się bezpieczniejszy - jeżeli przestaniesz płacić może łatwo odzyskać swoje pieniądze. Dodatkowo, jeżeli potrzebujesz większej sumy pieniędzy to bank nie pożyczy Ci ich bez zabezpieczenia.

Łatwiej dostać kredyt na nieruchomość istniejącą niż w budowie

Kredyt na istniejącą już nieruchomość jest z reguły łatwiej otrzymać niż na nieruchomość dopiero w budowie. Jeżeli np. kupujesz mieszkanie od dewelopera, który dopiero rusza z budową, bank może nie chcieć Ci udzielić kredytu. Bank może wymagać, aby najpierw powstała część nieruchomości, czyli np. żeby budowa była w 30% zaawansowana. Dopiero wtedy udzieli Ci kredytu. Do tego czasu sam musisz pokrywać wpłaty dla budującego.

Zobacz także jak robić porównanie kredytów hipotecznych.

Komentarze do artykułu

ewa11 - 2011-08-20
bank odmówił nam kredytu na zakup domu bo umowa pół roczna zagraniczna nie jest zabezpieczeniem dla banku .Istanieje taki bank który preferuje umowę pół roczną i ciągle jest przedłużana ?

krystyna - 2011-06-09
mam 78 lat i chciałabym wykupić mieszkanie kwaterukowe moja emerytura to 1100 zł czy mogę otrzymać kredyt hipoteczny na 15 lat

Sznup - 2010-04-22
Jeżeli nieruchomość nie ma jeszcze założonej księgi wieczystej, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami: opłatą za założenie księgi wieczystej, za wpis do księgi wieczystej i ubezpieczenie pomostowe, tj. opłata, jaką pobiera bank od kredytobiorcy do momentu wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Michał - 2010-02-11
To wszystko zależy od banku i dewelopera. Jeżeli bank ma już dobre doświadczenia z tym deweloperem to będzie łatwiej. Np. jeżeli inni klienci tego banku brali w przeszłości kredyty na mieszkania budowane przez tego dewelopera i budowa szła planowo, nie było problemu z ustanawianiem księgi wieczystej itd., to bank będzie przychylnie nastawiony. Jeżeli natomiast wiedzą, że w przeszłości ten deweloper opóźniał budowę mimo wpłacania transz, to będą niechętnie nastawieni. Bank czuje się dopiero pewny, gdy na lokal jest księga wieczysta (a do tego musi być wybudowana nieruchomość) i jest w niej wpis.

wojtek - 2010-02-11
to jeśli chcę kredyt mieszkaniowy na nowe mieszkanie które dopiero się buduje, to nie mam szans?

Dodaj komentarz