Znajdź pożyczkę - kliknij tu.

Jak zrobić porównanie kredytów hipotecznych?

Na rynku panuje bardzo duża konkurencja pod względem ofert kredytów hipotecznych. Prawie każdy bank kusi nas reklamami i przekonuje do wybrania właśnie jego przy finansowaniu zakupu mieszkania lub domu. Intuicyjnie wiemy, że te oferty muszą się czymś różnić i z pewnością są kredyty "gorsze" i "lepsze". Jak porównać oferty kredytowe?

Elementy oceny kredytu hipotecznego

Porównując kredyty hipoteczne musimy wziąć pod uwagę kilka ich parametrów:

  1. wkład własny i warunki kredytu zależnie od niego,
  2. rodzaj rat - równe, malejące.
  3. waluta w jakiej bierzemy kredyt,
  4. sposób wyliczania zdolności kredytowej,
  5. stopa procentowa - sposób jej wyliczania, marża banku,
  6. prowizje banku,
  7. możliwość wcześniejszej spłaty kredytu.

Na co masz wpływ w kredycie hipotecznym

Spośród powyższych elementów możemy wyróżnić trzy, na które masz jako kredytobiorca bezpośredni wpływ: wkład własny, rodzaj rat i waluta kredytu. Warunki kredytu są zwykle korzystniejsze gdy Twój wkład własny jest wyższy, ale są też powody by nie zużywać wszystkich swoich oszczędności na niego. Zależnie od Twojej obecnej i przewidywanej sytuacji finansowej bardziej korzystne mogą być raty równe lub malejące. Waluta kredytu, jaką wybierzesz, zależy zwykle od Twojej skłonności do ryzyka. Obce waluty oznaczają niższe oprocentowanie, ale także ryzyko wzrostu rat, gdy ich kursy zaczną się wahać.

Jak porównywać kredyty

Gdy już wybierzesz ile własnych pieniędzy chcesz przeznaczyć na nieruchomość, jaki rodzaj rat wybrać i w jakiej walucie wziąć kredyt, możesz zacząć na dobre porównywanie ofert banków. Będziesz mógł wyeliminować te, które wyliczą Twoją zdolność kredytową na zbyt niskim poziomie, byś mógł zaciągnąć kredyt hipoteczny. Spośród pozostałych będziesz mógł przestudiować stopy procentowe i prowizje. Często banki rekompensują sobie z nadwyżką zerowe prowizje wyższym oprocentowaniem, dlatego warto dokładnie obliczyć ile będzie Ciebie kosztował kredyt w całym okresie jego trwania. Ważna jest też możliwość wcześniejszej spłaty, chociażby po to, abyś mógł w razie potrzeby bez trudu zastąpić go po kilku latach nowym kredytem w innym banku, na lepszych warunkach.

Poczytaj więcej, spotkaj się z doradcą

Jeżeli chcesz poczytać więcej, wybierz odpowiednią pozycję w menu po lewej.