Znajdź pożyczkę, także ze złą historią kredytową - kliknij tu.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Zaciągasz kredyt hipoteczny na parędziesiąt lat i nie liczysz na to, że będziesz miał tyle gotówki aby spłacić go wcześniej niż wymaga tego umowa. Mimo wszystko powinieneś zadbać o takie warunki kredytu, które umożliwią Ci wcześniejszą jego spłatę. Dlaczego?

Banki bronią się przed wcześniejszą spłatą kredytu

Bank udziela nam kredytu licząc na zarobki z odsetek. Jeżeli kredyt hipoteczny spłacimy wcześniej, bank mniej zarobi. Wiele z nich próbuje się zabezpieczyć na różne sposoby przed taką ewentualnością. Niektóre wprost zabraniają wcześniejszej spłaty. Inne pobierają dodatkowe prowizje od nadplanowo spłacanej kwoty. Jeszcze inne pozwalają na spłacenie dodatkowo jedynie jakiejś sumy co roku bez pobierania opłat. Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie jest kredyt hipoteczny, który możesz spłacić w całości w każdej chwili bez żadnych prowizji.

Kiedy nie warto szybciej spłacać kredytu

Szybkie spłacanie kredytu nie zawsze ma sens. Jeżeli na inwestowaniu możemy dobrze zarobić, warto właśnie to zrobić z wolnymi środkami. Zwrot z tych inwestycji będzie większy niż odsetki, które zaoszczędzimy wcześniej spłacając kredyt. Są sytuacje, kiedy warto jednak oddać więcej niż wymaga bank.

Kiedy warto szybko spłacić kredyt

Może się zdarzyć, że masz możliwość uzyskania większych pieniędzy, np. przez sprzedaż innej nieruchomości, którą posiadasz. Załóżmy, że sytuacja gospodarcza w kraju nagle się pogarsza. Ceny akcji na giełdzie jak i mieszkań i domów zaczynają spadać. Zastanów się wtedy nad sprzedażą swej nieruchomości i spłaceniem uzyskanymi pieniędzmi kredytu. Na niektórych instrumentach finansowych zarobić można także licząc na spadki indeksów giełdowych, lecz jest dość ryzykowne. Porozmawiaj z doradcą, by wybrać dobry moment spłaty reszty zadłużenia.

Refinansowanie kredytu - zmienić kredyt na tańszy

Głównym powodem zabiegania o możliwość wcześniejszej spłaty kredytu jest opcja refinansowania go. Kredyty dostępne obecnie na rynku są oferowane na wiele bardziej korzystnych warunkach niż te sprzed kilku lat. Jeżeli bank pozwala Ci spłacić kredyt w całości na raz, możesz refinansować swój kredyt hipoteczny. Oznacza to, że zaciągasz nowy kredyt w innym banku i spłacasz nim stary kredyt. Twoje raty mogą się zmniejszyć nawet o 30%.

Komentarze do artykułu

jacek1988 - 2011-11-11
wzielismy z zona kredyt pod hipoteke a mamy mozliwosc splacenia go wczesniej lecz bank sie broni ze dopiero po 3 latach mozemy go splacic. CO mozemy w iakim wypadku zrobic ?

magda - 2011-04-22
a z czyjej winy ? trzeba czytać to co się podpisuje

JULITA - 2011-02-16
WZIĘŁAM W BANKU KREDYT ŻEBY UREGULOWAC POZOSTAŁE OKAZAŁO SIĘ ŻE PANI W BANKU ZAJMUJĄCA SIĘ TYM ŻLE WYLICZYŁA SPŁATĘ I MAM PŁACIĆ RESZTĘ.CO MAM TERAZ ZROBIC JAK TO NIE JEST Z MOJEJ WINY???

Dodaj komentarz